על מה תרצו לקרוא היום?

:Bkind לעשות מעשים טובים ולהעביר את זה הלאה

Bkind הוא מיזם ישראלי שמאחוריו עובדת קבוצה של אנשים שחולמים ליצור מציאות טובה יותר עבור כולם. למעשה, מדובר בעסק חברתי-חינוכי שמעודד עשייה חיובית, אכפתית ונדיבה בין אנשים, באמצעות העברת הרצאות מיוחדות במוסדות חינוך, מקומות עבודה וקהילות. זאת במטרה לעורר השראה ולהגביר את המודעות של כולנו ליכולת שלנו להשפיע על המציאות שבה אנחנו חיים.

הכול התחיל מנסיעה רגילה באוטו. ערן רוזן, המכהן כיום כמנכ"ל Bkind, נסע עם אשתו עדי בשעת לילה מאוחרת, כשהם ראו מישהי שמנסה לתפוס טרמפ באמצע שום מקום. הם עצרו לה וכשהבינו שאין לה סיכוי להגיע לבית שלה בשעה כזאת, הקפיצו אותה למרות שזה היה עיקוף של חצי שעה מהמסלול שלהם. הייתה אווירה טובה ברכב ואחרי שהם הורידו אותה, היא שאלה איך אפשר להודות להם. הם אמרו לה שפשוט תעביר את זה הלאה.

אחרי שחזרו הביתה, ערן חשב לעצמו: מה הסיכוי שזה באמת יקרה? אולי היא תראה חדשות, תתבאס וכל החיוביות הזאת תעלם? עם זאת, אם היא תעביר הלאה מעשה חיובי, זה יהיה מדהים לדעת מה בדיוק היא עשתה. ככה נולד הרעיון המקורי לכרטיסי BKind – כרטיס דיגיטלי איתו ניתן לעקוב אחרי המעשים.

– ערן, מה השלב הבא מבחינתכם בכדי להטמיע את המיזם? 

"אנחנו לומדים כל הזמן מהשטח ויש לנו תובנות משמעותיות מהשנה שבה אנחנו קיימים. בטווח הקרוב אנחנו מתמקדים בהרצאות שלנו על המסע היזמי שלנו עם BKind ואיך כל אחד מאתנו הגיע לעשייה חברתית. בנוסף, בשנה הקרובה אנחנו הולכים להתמקד בכרטיסים וברשת החברתית כדי לשפר את חווית המשתמשים. אנחנו גם מבצעים כל הזמן פיילוטים על משחק שמיועד לקהילות, כמו כיתות בבתי ספר וגיבוש שלהם סביב עשייה חברתית. בשלב יותר מאוחר של הפיילוט נהפוך אותו למשחק דיגיטלי".

– האם קיבלתם איזה ערך מוסף מכל המיזם? 

"כל מי שמעורב בעשייה ב-Bkind רואה את המשימה שלנו כשליחות שיש בה משמעות. מטבע העשייה שלנו אנחנו נחשפים להמון אנשים ויוזמות מדהימות. רק מלפגוש כל כך הרבה אנשים שפועלים על מנת לשנות כאן את המציאות, משהו משתנה בתפיסה שלך על העולם. יש פה תקווה בגלל המוני אנשים שכל אחד עושה משהו משמעותי בתחום שלו. אז בכל מפגש כזה יש כמובן ערך מוסף. דבר נוסף הוא לראות את ההשפעה של פרויקט שאתה עובד עליו יום יום. יש לנו עכשיו מפה שבנינו רק כדי לראות את המעשים הטובים שמשתפים על מפת העולם.

"פתאום אתה מגלה שהכרטיסים שלנו מגיעים לאוסטרליה, ארצות הברית ואפילו עד הוואי! כשיצאנו לדרך לא דמיינו שדברים כאלה יכולים לקרות. לראות משהו שמתחיל בקטן בארץ ומתפשט ככה זה מאוד מרגש".

– איפה המיזם עומד עכשיו מבחינת ההתקדמות שלו?

 "כרגע אנחנו בשלב שבו הקמנו תשתית בירוקרטית להגשים את החזון שלנו. זה אומר שלאט לאט אנחנו מעבירים את תשומת הלב שלנו למה שאנחנו באמת רוצים להתעסק בו וזה ליצור פה חברה אכפתית, חיובית ונדיבה.

"החזון ארוך הטווח שלנו מדבר על חיבור של אנשים וקהילות סביב טוב משותף. גם לקהילות כמו חילונים וחרדים, שהן שונות בזהות שלהן, יש טוב משותף, למשל שתי הקבוצות עדיין ירצו חוף ים נקי. תאוריית השינוי שלנו אומרת שברגע ששני אנשים בעלי דעות שונות יעברו מסע חיובי משותף הם יגשרו על הפערים ביניהם ויראו את הדומה במקום את השונה.

"כדי להגיע לשלב הזה, יש לנו עוד דרך ארוכה ואנחנו מורידים את זה לשלבים. היום אנחנו נמצאים בשלב שבו אנחנו קודם כל מתחילים מהאינדיבידואל וחשיפה שלו לתכנים שיעודדו עשייה חיובית. ברגע שנפצח את השלב הזה, נוסיף עוד שכבה שהיא חיבור של אינדיבידואלים לקהילות סביב עשייה חיובית, ובסופו של דבר נגיע לטוב המשותף.

"אנחנו רואים את התנועה שלנו כמשימה ארוכת טווח. אנחנו מבינים שאלה תהליכים ארוכי טווח, אז הכול עטוף בהרבה סבלנות".

– ספר לנו משהו יותר אישי, חוויה שנגעה בכם ומסמלת בעיניכם את הצלחת המיזם בשטח.

"אחד השיתופים היותר מרגשים הגיע מבחור שסיפר שהוא הלך לעזור למשפחה שנתקעה עם הרכב בצד הדרך. כשהוא ירד מהרכב שלו הוא ראה ששני ההורים מאוד לחוצים. הסתבר שהם חירשים ובשלב הזה הוא סיפר להם שגם הוא חירש וכשההורים הבינו את זה הם נרגעו.

הוא נסע לתחנת הדלק הקרובה כדי למלא דלק בבקבוק וכשחזר הם רצו לשלם לו על העזרה. הוא סירב והמפגש הסתיים בחיבוק.

"גם ילדים למשל, בתמימות שלהם, יודעים לרגש; אפילו כשמדובר במעשים מאוד פשוטים. יש ילדה שפרסמה: 'עזרתי לאח שלי לסדר את החדר', ואותנו זה מאוד ריגש למרות שהמעשה לכאורה כל כך פשוט. מסתבר שלא צריך הרבה כדי לעשות טוב.

"יש כמובן עוד מעשים, חלקם מאוד פשוטים וחלקם יותר מפורטים. את הכול אפשר לראות באתר שלנו: https://www.bkind.co/home. פשוט נרשמים (גם בלי כרטיס) ונכנסים פנימה".

– עם אלו קשיים והתמודדויות התחלתיים הייתם צריכים להתמודד?

"כל מיזם בתחילת דרכו נתקל באתגרים שהם תמיד חלק מהדרך. יש אתגרים כמעט מכל זווית במיזם חדש – חלקם ממש הכרחיים ליכולת של העסק להתקיים וחלקם קשורים למה שאנחנו מציעים לעולם. למשל, הקמת עסק חברתי בסביבה שבה עוד אין רגולציה בתחום או עבודה עם תזרים מזומנים מול שוטף פלוסים למיניהם – אלה אתגרים שחובה לצלוח אותם, כדי להיות מסוגלים להתקיים עוד לפני שבכלל הגענו לאתגרים של העשייה השוטפת שלנו.
"מבחינת העשייה השוטפת, האתגר הכי מהותי שלנו הוא לממש את החזון שלנו וזה יורד לפעולות יום יומיות, לדוגמה איך מאפשרים לאנשים לשתף מעשים טובים בקלות ובכיף, איך עוזרים לאנשים להביע אכפתיות לאנשים אחרים וכו׳.
"כיום, אנחנו מבינים שכל אתגר כזה דורש תשומת לב מלאה שלנו, אז אנחנו ממש בוחרים באיזה אתגר אנחנו מתמקדים כרגע. אמנם, זה אולי מאט את קצב ההתקדמות שלנו, אבל ראינו שזו הדרך שבה אנחנו לא משאירים דברים לא פתורים או מתפזרים יותר מדי.
"בסופו של דבר, אנחנו לומדים יותר ויותר שכל אתגר הוא שיעור משמעותי בהתפתחות, בלמידה ובניסיון שלנו כצוות, וזה כיף גדול להסתכל אחורה ולראות כמה אנחנו לומדים בזמן כל כך קצר".

– לאן  אתם רואים את המיזם הולך בחלומות הרחוקים שלכם?

"אנחנו רואים את BKind ככלי למימוש החזון של יצירת חברה אכפתית, חיובית ונדיבה. המשימה שלנו היא ליצור חיבורים בין אנשים וקהילות סביב טוב משותף, דרך בניית כלים שמיועדים להגביר ולחגוג את הטוב. בהמשך הדרך אנחנו רואים את עצמנו כבית למיזמים, פרויקטים ויזמים שיש להם את אותו חזון, ולהשקיע בהם גם מבחינת משאבים וגם לעזור להם מתוך הניסיון שלנו.

"כיום, אנחנו מעבירים הרצאות וסדנאות בקהילות, בתי ספר, עסקים וכו׳, ומספרים על המסע האישי שלנו עם BKind ואיך כולנו ביחד יכולים ליצור פה את המציאות שהיינו רוצים לחיות בה. כמו כן, יש לנו את כרטיסי BKind, שמאפשרים לפתוח שרשראות של מעשים טובים ולעקוב אחריהם ברשת החברתית שלנו.

"בשנה הקרובה, אנחנו מקווים להתמקד באתר שלנו, לשדרג את חווית המשתמש באתר ואולי אפילו לעבור לאפליקציה שתאפשר לנו ליישם את כל מה שלמדנו מהשנה האחרונה.

"אנחנו תמיד שמחים להכיר אנשים חדשים. מי שמעוניין יכול ליצור איתנו קשר בלינק הזה:

http://bkind.world/.

מיזם Bkindכרטיס ביקור:

שנת הקמה: 2016

החזון: קבוצה שלקחה על עצמה את האתגר ליצור את המציאות שבה כולנו רוצים לחיות. חברה שטוב להיות בה.

חברי הצוות: ערן רוזן – ממקימי BikeForTheFight, עמותה שגייסה 2 מיליון שקל לחקר הסרטן בישראל. בעל תואר ראשון בפיזיותרפיה, סטודנט לתואר שני בתכנית למנהל עסקים במנהיגות חברתית של קרן מנדל. אוהב לגלוש, לנגן ולעשות טוב, עידו פרנקל –  Senior Web Developer בחברת MyHeritage. מפתח משחק המובייל Angry Jew. בעברו, שחקן וקומיקאי בקבוצת ״דומינו גרוס״.  אומן של פתרונות והתבוננות. אוהב לנגן, לצחוק ולעשות טוב, יוגב קניג – ריכז את שבט קרינצקי בצופים, מדריך ואיש מחשבה. מביא את השקט וההרהור. אוהב לקרוא, לטייל ולעשות טוב, דניאל הרלב – מורה בתכנית העצמה מוזיקלית ובבית התזמורת בלוד. ריכז את שבט הצופים בשכונת שפירא. מוזיקאי מחונן ואישיות של אריה. מעצים בני נוער. בעל תשוקה ליצירה, לטייל ולעשות טוב, אסף בר יוסף – מדריך במכינה הקדם צבאית ״רבין״ בטבעון. מפתח חינוך והדרכה. פילוסוף ומחנך. אוהב ללמד, להדריך ולעשות טוב, דן ליבשוץ – יזם סדרתי. בעל תואר בניהול מערכות מידע ותואר שני במנהל עסקים למצטיינים. בוגר שירות משמעותי בחיל האוויר. פילוסוף ומגשים חלומות. אוהב לטייל, לקרוא, לנגן ולעשות טוב.

הישגים: "לפני כמה חודשים זכינו בעסק החברתי של השנה בתחרות של ידיעות אחרונות ובנק הפועלים".




כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.