על מה תרצו לקרוא היום?

ספרים דיגיטליים – העתיד כבר כאן

כאנשי חינוך אנחנו שומעים לא מעט פעמים תלונות אודות המשקל הרב שתלמידים נדרשים לשאת על גבם. ככה זה כשיש כל כך הרבה ספרי לימוד, אשר כל אחד מהם מונה מאות עמודים. וזוהי לא הבעיה היחידה שספרי הלימוד מביאים איתם – הם עולים כסף רב, בדרך כלל אין בהם שימוש לאחר שנת לימודים אחת, וכמובן שהם גובים את "חייהם" של עצים רבים.

אבל ייתכן שבעתיד הקרוב כל התלונות האלה ייעלמו כלא היו. המהפכה הדיגיטלית מתקרבת בצעדי ענק גם לעולם הספרים ויש כאלה הצופים שבתוך שנים אחדות לא יימכרו כמעט ספרים מודפסים! אז אם ככה, מהי האלטרנטיבה?

תכירו את הספר האלקטרוני. כשמו כן הוא – זהו למעשה קובץ שמכיל בתוכו את הספר. על מנת לפתוח אותו יש צורך בטאבלט סמארטפון, או האופציה המועדפת ע"י רוב האנשים – קורא ספרים אלקטרוני.

המפגש הראשון של רוב האנשים עם קורא ספרים מעלה בקרבם חששות – מה אם העיניים שלי יכאבו? איך אפשר בלי הריח המוכר של הספרים? ובכן, הרשו לנו להפיג את החששות: אחרי דפדוף קצר במכשיר קינדל, קורא הספרים הנפוץ בעולם, אתם לא תבינו כיצד הסתדרתם בלעדיו עד כה. הקריאה בו נעימה, נוחה, הוא לא צורך הרבה אנרגיה, והעיניים מתרגלות אליו בקלות.

בארה"ב, השימוש בקינדל ובקוראי ספרים אחרים כל כך נפוץ, עד שכבר ב-2010 הודיעה אמזון, ענקית המסחר האמריקנית ויצרנית הקינדל, שמכירות הספרים האלקטרוניים עקפו את מכירות הספרים המודפסים.

בעוד שאצלנו בישראל מאמצים בחום כמעט כל טרנד שמקורו בארה"ב, דווקא נושא הספרים האלקטרוניים נותר מעט מאחור. אולם בשנה האחרונה חלה פריחה בתחום – חנויות ספרים מקוונות והוצאות ספרים אלקטרוניות מדווחות על עליה ניכרת במכירות ומיזמים חדשים בתחום קמים כמו פטריות אחרי הגשם.

ומה לגבי מערכת החינוך? כבר ב-2011 הכריז משרד החינוך על תוכנית לפיה כל מו"ל שיוציא ספרי לימוד יחויב best online casino לעשות זאת גם בפורמט מודפס וגם בפורמט דיגיטלי, כאשר המטרה היא שעד שנת הלימודים תשע"ז תועמד חלופה דיגיטלית מקיפה לספרים המודפסים.

היתרונות בתוכנית כזאת ברורים – מלבד ההקלה על גבם הכואב של התלמידים ובחסכון בנייר, מדובר גם בחסכון של מאות שקלים בשנה עבור ההורים. יתרון נוסף הוא ההקלה בתהליך החיפוש – במקום לבזבז זמן רב על חיפוש של החומר הרלוונטי, מאפשר הקורא האלקטרוני לאתר בשניות את כל המידע המבוקש. כל קורא ספרים יכול להכיל בתוכו מגוון עצום של ספרים, באופן שיאפשר למורים לא להתמקד אך ורק בחומר לימוד מספר אחד אלא להרחיב את היריעה ולהביא מקורות נוספים ומגוונים. חשוב גם לזכור שילדים נחשפים כיום מגיל אפס לטאבלטים וסמארטפונים, וקוראי הספרים  האלקטרוניים יהוו המשך ישיר וטבעי למגמה זאת.

נכון, רבים נאחזים בתפיסה הרומנטית לפיה שום דבר לא ישווה לספר המודפס, אולם אין אפשרות להתעלם עוד מהקידמה ומערכת החינוך רק תרוויח בסופו של דבר מכניסתם לחיינו.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.