על מה תרצו לקרוא היום?

הגננת הניצודה

הורים וגננת ,שניהם מעוניינים בטובת הילד. אז איך קורה שיש ביניהם אי הבנה כל כך גדולה?

איך קורה שהדיאלוג ביניהם מתנהל באמצעות רשויות אכיפת החוק?!

בעיני ההורים, התנהגות הגננת ושיטות החינוך בהן היא נוקטת נראים לא הולמים.

שיטות הגננת למישמוע הילדים, לחינוכם ולהצבת גבולות להתנהגותם, מתפרשים בעיני ההורים כהתנהגות בוטה ואלימה.

ההמשך הוא הגשת תלונה במשטרה. מדובר בנקיטת אמצעי מוקצן למדי, תוך שההורה לא עוצר לרגע לשקול את נכונות הדברים או דרך הפעולה הנכונה בה עליו לנקוט. לפני מספר שבועות צפיתי בסרט "הניצוד" של תומס וינטרברג, שמתרחש אי שם בדנמרק ,בו מתוארת סוגיה דומה. במהלך הצפייה ישבתי דרוכה וראיתי נגד עיני את מה שקורה כל כך קרוב אלי, כאן בישראל.

לוקאס גיבור הסרט עובד כגנן בגן ילדים. ללוקאס קבוצת חברים נאמנה, שהקרוב אליו ביותר מביניהם הוא תאו, שבתו קלרה לומדת בגן שבו לוקאס עובד. קלרה, שיחסו של לוקאס אליה הוא חם ותומך (היא סובלת מתסמונת כפייתית; תסמונת מטרידה שהוריה אינם מתייחסים אליה במהלך כל הסרט), מפתחת כלפיו כעס כשהוא מסרב לקבל מתנה שהיא הכינה לו. השילוב שבין כעסה לבין תמונות פורנוגראפיות שהיא ראתה במחשב של אחיה המתבגר, מביא אותה להתבטא במשפט שאינו מאפיין ילדה בגילה, בפני מנהלת הגן.

 כאן מתחיל "ציד המכשפות".

חוקר נוער שמוזמן לגן על ידי מנהלת הגן, "שותל" בשיטתיות במוחה של קלרה "תקיפה מינית" על ידי לוקאס. המצוד מתעצם כשמנהלת הגן והורי הילדה אינם מפקפקים באמיתות ה"גרסה של קלרה", כי "ילדים אינם משקרים". משפט זה חוזר בסרט יותר מפעם אחת והוא כמובן מוטעה מיסודו.

ללוקאס לא ניתנת כמובן הזכות להגיב לאשמה והוא הבטוח בחפותו והמזועזע ,מפגין התנהגות פאסיבית בעליל, כאשר הוא אינו זועק בברור ובנחרצות כנגד ההאשמה ההזויה.

ה"מערכת" בישראל, מתנהלת באופן דומה לדנמרק, די במשהו קטן שיצית אותה והיא כבר תתגלגל ותתרחב מעצמה. ב"ניצוד", משפט שנאמר מחוץ להקשר, מניע את גלגלי החברה וזו נעה ולא עוצרת. שום דבר לא יכול לעצור אותה גם לא האמת. מרגע ש"המערכת" נעה,לאף אחד מהממונים על הגננת (משרד החינוך והרשות המקומית) אין כל צורך או רצון לשמוע את האמת.

דעתם של ההורים מתקבלת כאמת שאין עליה עוררין.

 "אווירת הרדיפה" חוגגת וכולם מצטרפים לחגיגה.

לאף אחד אין אומץ להפעיל שיקול דעת ושכל ישר ולהקשיב לאמת.

אף אחד לא מצביע ואומר "המלך הוא עירום".

הדברים לעיל נכתבו בעקבות פניות רבות שהגיעו בחודשים האחרונים לשולחני וזכו לאוזן קשבת, לטיפול ממקום של הבנה אמיתית ולסיוע משפטי מקצועי. בתקווה שמעתה ואילך ההורים ילמדו לקבל את שיקול דעתה החינוכית והמקצועית של הגננת וישכילו להבין שהכל נעשה לטובת ילדיהם.

לילי פוקמונסקי, מנהלת המחלקה לגננות
11 thoughts on “הגננת הניצודה

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כן גם אני הייתי "בסרט"הזה לצערי בשנה שעברה אמא אחת יצאה נגדי בגלל בעיות שמיעה שהיו לילדה שלה היא האשימה אותי שאני לא מספיק טובה וסחפה אחריה עוד שלוש אמהותהיא כתבה מכב מלא שקרים מלא דברים הזויים שלא היו מעולם.אני הרגשתי שעולמי חרב עלי ממש כך \בחיים שלי לא קרה לי דבר כזה.אני גננת כבר עשרים שנה גננת מוערכת ואהודה במקום עבודתי מאד משקיעה בילדים ואוהבת אותם .הרגשתי ששופכים את דמי והכי גרוע היה שאני צריכה להצתדק ולהגן על שמי הטוב לפני המפקחת ומנהל החינוך. זוהי השפלה ממש כך ,ולא היה לי גיבוי מהמפקחת היא אפילו הרימה עלי את הקול לפני ההורים המאשימים. .אין ספק שמקרה כזה מוריד לנו את המוטיבציה להיות גננות מעולות היום אני אפילו חוששת לומר להורה שיש לבן/ת שלו בעיה שחלילה לא יצאו עלי,מזלי ששאר ההורים כן סמכו עלי והוציאו מכתב תמיכה כנגד המכתב של אותה האם , אבל מקרה זה נחרט בליבי ויקח לי עוד הרבה זמן אם בכלל לשכוח  אותו.אסור  לתת להורים כאלה במה וצריך לתמוך בגננת כי היא יודעת הרבה יותר מבחינה מקצועית .אני הרגשתי שאין לי על מי לסמוך רק כח האמונה שבי נתן לי כח לאסוף את עצמי ולהמשיך.

  Reply
 2. גננת.....

  גם אני חוויתי את הסרט הזה על עורי…… במהלך השנה האחרונה  עברתי מסכת הכפשות ולשון הרע עלידי קבוצת הורים שאינם מהגן שלי…. נגעתי מאוד פיזית ונפשית…..מה עושים??????

  Reply
 3. גננת

  קודם כל שימו לב לפחד שלנו להזדהות בשם אמיתי שלנו כשאנחנו חוות עוגמת נפש כזאת גדולה!!! אני חווה משהו דומה בימים אלה, רק שבמקרה שלי ידוע לי שישנה גננת שמעורבת בפטפוטי ההורים ומכפישה את שמי. הגעתי למצב שכל ההורים שנרשמו מהגן שלה אלי הגישו ערעורים בעירייה וכעת אני צריכה ללכת להוכיח את חפותי ולהגן על שמי הטוב על לא עוול בכפי. סיימתי עכשיו שנה מצויינת עם הורים וילדים, יש לי כ-100% הצלחה בקרב כולם השנה – למרות שהיתה שנה מורכבת מאוד מבחינת אחוז הילדים עם קשיים ואחוז ילדים שהופנה לטיפולים וכו'. השמועות באות אלי משנה קודמת, שבדיעבד הסתבר לי שההורים, איתם אותה גננת שמרה על קשר, הייעצו איתה על כל דבר שהיה בגן שלי והיא לא בחלה בתגובות ואמירות. אדם לאדם זאב. כל כך קל להרוס אנשים/לפגוע בנפש/לחבל בפרנסה – והכל מדיבורים. רק מילים. מזעזע. 

  Reply
 4. המחלקה לגננות

  במקרה כזה יש לפנות אלינו מיידית .אתן לא לבד ! בכל מקרה של איום כלשהו או מצוקה פני למחלקה לגננות – יש לנו את כל הכלים המקצועיים והארגוניים על מנת לספק לך את מלוא ההגנה.   חשוב לי להזכיר לכן כי כחברה בהסתדרות המורים, את זכאית לסיוע משפטי מלא, ליווי ותמיכה של המחלקה לגננות בהסתדרות המורים.  gananot@itu1.com

  Reply
 5. גננת

  אכן פניתי. תיאמתי פגישה עם נציגי הסניף אליו אני שייכת. טוב לדעת שאני לא לבד, וטוב לדעת שיש מי שיכול לסייע ולעזור. תודה רבה. 

  Reply
 6. לא מזוהה

  חבל מאד שהמפקחת שלך לא יודעת את תפקידה, שהוא גם לחזק ולהעצים את הגננות הנתונות לפיקוחה, והיא רק מחלישה אותך ורומסת. יחד עם זאת, צריך לדעת גם ללמוד מכל נסיון שאנו עוברים בחיים. וכדאי לך לברר, אולי עם יועצת, מה את יכולה בעתיד לעשות אחרת כדי שמצב כזה לא יישנה. ויש מה לעשות.
  ותסלחי לי שאני מתקנת לך שגיאת איות: כותבים להצטדק.

  Reply
 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לצערי גם לי קרה מקרה דומה אני גננת ותיקה היתה לי שנה שהיה לי ילד עם בעיות שהפריעו לכלל הילדים בגן ולמעשה הילד היה זקוק ללווי צמוד כי הוא סיכן את עצמו וגם את הילדים כאשר פניתי לעזרה לא נעניתי ,פניתי להורים שיפנו את הילד לטיפול ומכאן זה יתגלגל להאשמה גורפת שאני לא בסדר הם התלוננו עלי במשטרה כל עולמי נפל כי הייתי תמיד בשביל הילדים בגן ואני רואה בעבודתי שליחות התיק נשאר פתוח יש לי חרדות שמקשות עלי בחיים עד היום אני מרגישה ששפכו את דמי ללא צדק ואני בסך הכול עשיתי את עבודתי בנאמנות

  Reply
 8. גננת

  לא ברור לי למה מחכים. לא ברור לי כיצד לא נעשה שום דבר כדי לשמור על כבוד הגננת. לא חסרים מקרים וכל בוקר אני מתעוררת ושומעת על גננת אחרת שהורים יוצרים נגדה שערוריה שבסופה, אחרי כל כך הרבה שמועות בין ההורים, בינם לבין עצמם, כבר לא ניתן להחזיר את השקט והגננת פשוט חווה עוגמת נפש אדירה, ריסוק כל שארית כבוד לחייה, ופשוט הרס גדול ופגיעה נפשית ענקית. עוגמת הנפש שאני חוויתי בקיץ הזה נמשכת כבר מספר חודשים. אני נאלצת לקחת עד היום מפגשים עם פסיכולוגית. הדבר הזה שקרה לי הוא קרה לי – אבל לא קרה בגללי!!! לא עשיתי דבר שניתן להאשים אותי בו. זה הכל שמועות זדוניות של אמא אחת שפשוט יצאו מכלל שליטה. הדבר הגרוע ביותר הוא – שהיום ההורים בוחרים אותנו – הם מחליטים מי תהיה הגננת ומי לא ולא בוחלים בשום פעולה כדי להעיף אותה – כולל השמצות בלתי פוסקות, הטרדות שהן גם מעשה פלילי וכתבות בעיתון. ממתי ההורים קובעים מה טיבה של גננת ואם היא תהיה הגננת בגן? מתי הפכנו לנבחרי ציבור???? ואם אני נבחרת ציבור – אז מדוע אני לא מורשית להגיב????  לדבר הזה צריך להיות סוף!!! לא יכול להיות שנמשיך לעבוד בצורה כזאת. 

  Reply
 9. אני

  מי שעושה את העוול האמיתי זו המדינה שקובעת את השכר לגננות ולמורות.  מי שמשתכר משכורת אוילית כזאת נתפס בעיני אחרים (במקרה הזה ההורים והעם כולו) כלא שווה, כבעל השכלה נמוכה, כאחד שהתפשרו עליו כי אין ברירה, התפיסה היא  שאף אחד נורמלי לא יעבוד בשביל משכורת כזאת בעבודה כל כך קשה. אז כאן זה מתחיל! ועד שזה לא ישתנה אף אחד לא יעריך את עובדי ההוראה.  גננות יקרות חיזקו ואימצו, המשיכו בעבודתכן הנאמנה החשובה כל כך והמאוד קשה ושמרו על עצמכן.

  Reply
 10. גננת

  אני מסיכמה איתך בכל הנוגע למעמדם של עובדי ההוראה, ותפיסתם בעיני הציבור. אך כל זה עדיין לא אומר שמותר להתנגח בנו!! לא בנו ולא בכל אחד שנתפס בעיני הציבור כחלש. ומי שעושה זאת – הוא צריך לשלם על כך!!! יש בתי משפט בארץ!!! יש משטרה!!! לא יכול להיות שאנו הגננות נשב בפחד ובעוגמת נפש ונמשיך להחליק את הדברים. אני קוראת לכל הגננות – אזרו אומץ!!! טפלו בדברים האלה באמצעות החוק!!! אם אתם בטוחות בחפותכן, ובטוחות שנעשתה לכן עוגמת נפש קומו ועזרו לעצמכן, לטהר את שמכן, דרשו את כבודכן, אל תסכימו להמשיך לעבוד עם הורה שמשפיל אתכן. ערבו את המפקחת, אטת הסתדרות המורים וזמנו את אותו הורה לפגישות ויישור ההדורים, ובמקרים אחרים דרשו התנצלות פומבית. הציפו את המקרה למען יראו וייראו.לא סתם הגענו לשלב בו המקרים הולכים ומתרבים. אנו סקטור ששותק, שרוצה שלום בית ובוחר בדרך של התעלמות, העברת הנושא, וכו'… אסור להמשיך כך יותר! הגורל שלנו הוא בידיים שלנו! אם כל אחת היתה דואגת למגר את המקרים – לא היינו מגיעים להצפה כזאת. זה בידיים שלנו!!! מאחלת רק טוב והכי טוב לכל אחת ואחת מכן, ומקווה לראות גננות שעומדות על הרגליים בנחישות ובולמות כל מקרה כזה באמצעות הצינורות המקובלים במערכת ובמדינה. 

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.