על מה תרצו לקרוא היום?

אסקייפ דרך סקייפ 2: כל מה שרציתם לדעת

טור אורח מאת תומר ברץ

 לאחר הפוסט הקודם שלי בנושא פרויקט העשרה בכיתות בעזרת סקייפ, אני בטוח שחלקכם התלהב אבל אולי יושב וחושב לעצמו:

א.      המיזם מיועד למורים אבל איפה הם בפרויקט?

ב.      זה יפה, אבל…

ג.        בבית הספר שלי אין ציוד לזה – איך אוכל לקחת חלק בפרויקט?

ד.    איך יש לי זמן? אני מוכן להתארח, אבל לארח… לא יודע…

למזלי, לכל לבט כזה יש תשובה מעולה:

 

תקופת ההרצה – ניסוי כלים

נתחיל בווידוי: בתחילת השנה, גם אני בעצמי לא ידעתי עדיין איך מיישמים את הרעיון, והנחתי מראש שהרבה מכם יחושו סקפטיות – וייתכן שבצדק. רציתי לצבור ניסיון בנושא כדי לסייע לכם ולכן לאחר מכן לשלב את המתודה בכיתות שלכם. רציתי לטעות, ליפול, לשחק עם זה קצת. היום אני יכול לומר שיש לי הרבה יותר ניסיון בעניין, וכמובן – גם אני עדיין לומד את השטח.

הגדרת המשימות – מעכשיו, הבמה שלנו!

עד חנוכה הגדרתי לעצמי לקיים שיעורים עם גורמי ידע מהתחום האזרחי, משום שמרבית המורים חווים את קשיי ההתייצבות של תחילת השנה בדיוק בזמן הזה. תוסיפו לזה תקופת בחינות, מילואים וכדומה. הבנתם אותי.

מעכשיו, זה אנחנו. אנחנו מכירים את הכתות, מבינים את הרעיון, ומוצאים דרכים ליישמו בכתות שלנו.

בעיית תשתית טכנולוגית? נמצא את הפתרון

אני מבין שבבתי ספר רבים התשתית הטכנולוגית רעועה, ולעתים אף אינה קיימת. יש פתרונות גם לזה. בעידן הטכנולוגי של זמננו, כל שצריך הוא הסכמה ונכונות להשתתף ברשת הזו. כל השאר שטויות, רק צרו איתי קשר ונוכל למצוא פתרונות קלים: שימוש במתודה בקבוצות העצמה קטנות (5 על לפטופ אחד), "התארחות" בשיעור מהבית או מחדר המורים עם הלפטופ וה-"Netstick" האישי שלכם, וגם – שריון מעבדת מחשבים לשם כך.

חוץ מזה, זכרו שאת המתודה יש לשלב בכיתה אחת לכמה זמן (נגיד פעם בחודש) לשם שמירה על עניין בכתות. האם לא תוכלו לשריין את חדר המחשבים שלכם פעם אחת בחודש?

מוכן להתארח, ובוודאי לארח

כל מטרת הפרויקט היא להנחיל את המתודה בכמה שיותר כתות. זה עובד והתלמידים אוהבים את זה. אפילו בשיעורי ערבית, גם אלו עם הפטור רק שומעים שיש שיעור Skype ומוותרים על שוטטות בחוץ כדי להיכנס לשיעור.

מטבע הדברים, למרות הנכונות הרבה שאני רואה מצד מורים וגורמי ידע, לצערי הרב מאוד אני לא יכול לארח את כולם רק בכיתות שלי. יש לי כבר רשימה משלי, ואני כמובן משתדל כמה שיותר לשמור על המינון הנכון בין למידה בכיתות, לבין שיעורי Skype כתומכי למידה וכהעשרה.

לכן, אני מזמין אתכם ליצור את הקשרים בקרב קבוצת הפייסבוק שלנו ולהתחיל ליזום את השיעורים הללו ביניכם. משהו מסתבך? יש שאלה? אני כאן.

חשוב שתדעו שברגע שיהיו כמה עשרות מורים שכבר משתמשים במתודה בכתות, אדאג להקמת אתר שישרת את כולנו וישמש פלטפורמה להרחבת הפרויקט. יש משקיעים, יש מקדמים. כל מה שחשוב כרגע הוא הניסוי שלכם בכלי הפשוט הזה, ושוב – אני לשירותכם!

לסיכום, אחרי שאני מקווה שהתלהבתם כמוני ותרצו לקחת חלק בפרויקט הזה, אשאיר אתכם עם הטיפים שלי ל-שיעור Skype טוב

א.      קביעת נושא השיעור: חשבו על הנושא שהייתם רוצים להביא לכיתה שלכם.

ב.      יצירת קשר: חשבו על הכיתה שלכם ועל המורים או גורמי הידע שלדעתכם יכולים להביא את המסר / הנושא הזה לכיתה. צרו איתם קשר מראש (מייל, פייסבוק, טלפון וכו').

ג.        בדיקת תקינות Skype: בין אם מהמחשב האישי או מהמחשב בחדר המחשבים בבית הספר, חשוב לקבוע מועד לשיחת תיאום קצרה בת 5 דקות. חשוב לשוחח גם על אופי הכיתה והנקודה בזמן בה בכוונת המארח לארח את המתארח.

ד.      מסגרת זמן ברורה: כדי שהשיעור לא יימרח, יש לקבוע זמן כניסה מדויק של האורח, וזמן לשאלות (חשוב חשוב חשוב! זכרו שהאינטראקטיביות היא קלף מנצח כאן). המלצה שלי: 15 דקות. אם אתם רוצים יותר, חובה יתרה לשלב תחנות עניין.

ה.      שילוב מתודות מפעילות: שאלות לגירוי המחשבה, מצגות וסרטונים שתרצו לשלב או כל דבר אחר שיעניין את התלמידים.

ו.        משוב מהתלמידים: איך היה? מן הסתם לא הכל יהיה מושלם, אבל אנחנו בתחילת הדרך. את המשוב שלהם אנא הפיצו בקרב כל המורים. הלמידה הקבוצתית כאן היא אחד ממקורות הכוח שלנו!

ז.       לשיקולכם, שילוב השיעור כציון: אם אתם רוצים לשמור על "מתח לימודי חיובי", ניתן לשלב את תוכן השיחה – אם הוא קשור לנושאי הלימוד – כחלק מהמבחן, או לתת איזו משימה קצרה שתקבל ציון. אני לא חושב שתמיד יש בכך צורך, אבל – ייתכן שזה יכול לסייע בכתות מאתגרות יותר.

ח.      מול גורמי ידע מהאקדמיה והעולם האזרחי: חשוב להסביר קצת על הרעיון ולהשתדל לרתום אותם להמשך הדרך. כמו כן חשוב להבהיר להם שייתכנו שיבושים בתקשורת, ולבקש מהם להיאזר בסבלנות. יתרה מכך, ניתן לציין כי בגלל התשתית לעתים שיעור עלול להתבטל בגלל תקלות כאלו ואחרות. יש להכין את האורחים מבחוץ לכך.

אני מזמין אתכם לקחת חלק ברעיון הזה, רעיון שמקדם את העוצמה והייחודיות הגלומות בכל מורה ומורה, ומעבר לכך – רעיון שיביא את העוצמה הגלומה בנו כמורים לידי ביטוי רב יותר. אני כאן לשירותכם ולשירותכן, להכוונה ולייעוץ.

צרו קשר: Tomerba312@gmail.com

Skype: tomer.baratz1
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.