על מה תרצו לקרוא היום?

הטרדות מורים בפייסבוק – כיצד להתגונן?

תופעת הטרדת המורים ברשתות החברתיות נפוצה הרבה יותר מהמשוער, כיצד תוכלו להתגונן בפניה ומה עושים במקרה שנפגעתם?

"לכ 80% מבני הנוער בארץ יש חשבון פעיל בפייסבוק. למרות שרובם משתמשים בו באופן תמים וחברתי, יש גם כאלו שעושים בו שימוש פוגעני כלפי מורים ותלמידים אחרים, עובדה שמחייבת דרכי התמודדות חדשות ומתאימות למציאות הזו" קובעת צביה אלגלי, יועצת לגלישה בטוחה באיגוד האינטרנט הישראלי. לדבריה, תופעת האלימות הוירטואלית רחבה יותר ממה שנדמה לנו, בעיקר בגלל שלא כל המורים והתלמידים מדווחים על ההטרדות וההשפלות שמהן הם סובלים. אלגלי ממליצה לכל מורה, גם לאלו שלא מכירים מקרים כאלה מניסיון אישי, להיכנס לאתר "בין הצילצולים" שבו ישנה סדרה שלמה של פעילויות ודרכים להתמודד עם התופעה. האתר נולד כחלק ממהלך שאותו יזמו הסתדרות המורים, הקרן לקידום מקצועי ואיגוד האינטרנט הישראלי. כך למשל מוצע שם למורה לקיים פעילות בסגנון משפט ציבורי במסגרתו יועלה סיפור המקרה, והתלמידים יוכלו לבחון את טענות שני הצדדים ולהכריע מהו פסק הדין לדעתם. הצעה נוספת היא לקיים חוזה בין התלמיד לבית הספר בו הוא מתחייב להימנע משליחת הודעות פוגעניות. כמו כן באתר מוצעים חומר העשרה כגון סרטונים והרצאות בנושא. "הקמנו את האתר הזה כי בנושא של אלימות וירטואלית אין דרך אחת נכונה לכולם, וכל בית ספר מגבש את הכללים ודרכי ההתמודדות שלו" מסבירה אלגלי, עמה קיימנו ראיון בנושא.


צביה אלגלי, מתוך "בין הצלצולים"

את יכולה לתת דוגמה לגבי השוני באופן הפעילות של בתי ספר שונים בנושא?

אני יכולה לספר על מקרה שבו תלמידה פתחה בפייסבוק "קבוצת שנאה" שחבריה פגעו בתלמידה מסוימת במשך מספר ימים. כשזו התלוננה בפני המורה הוחלט, בעצה אחת עם היועצת ומנהלת בית הספר, לדרוש מזאת שיזמה את הקבוצה לפנות לכל אחד מ-48 החברים בקבוצה ולבקש ממנו למחוק את שמו מהקבוצה ולהסביר מדוע הוא עושה זאת. ליוזמת גם הוסבר כי אם לא תעשה זאת יוחמר עונשה. כאן מדובר במעשה לא מוסרי שהוחלט לטפל בו באמצעות בעונש חינוכי. לעומתו, במקרה של עבירה על החוק אני ממליצה למורים ולהורים להגיש תלונה במשטרה. יחד עם זאת יש מקרים שבהם למרות שהתקיימה עבירה פלילית, בית הספר החליט שלא לפנות למשטרה. למשל, היה במקרה שבו תלמיד בבית ספר תיכון התחבא בארון בכיתה וצילם ממנו את המורה בלא ידיעתה. כשנחשף המקרה הוחלט בבית הספר להשעות את התלמיד לשלושה ימים. יש כמובן עוד דרכי התמודדות כמו מקרה שבו מורה ביקשה מילד מטריד להכין שיעור על משמעות החוק לשמירת צנעת הפרט או מורה שביקשה מקבוצת תלמידים שהעלו תמונות מביכות לרשת לצלם סרטון הסברה בגנות המעשה ולהעלות אותו ליו טיוב. אפשרות נוספת היא להקים "משמרת פייסבוק" המונה 4-5 תלמידים שנכנסים מדי פעם לרשת החברתית ואם הם מבחינים בהטרדות וסכסוכים בין תלמידים הם מטפלים בעניין באופן עצמאי וגם מצליחים במקרים רבים.

איך קורה שמימדי הפגיעה של התלמידים במורים בפייסבוק גבוהים כל כך?

"למרות שהפייסבוק הוא מגרש המשחקים הטבעי לילדים, אין להם יכולת להכיל את הגודל והעוצמה של הרשת והם לא מבינים את משמעות החשיפה האדירה של כל מילה ותמונה. שנית, תפיסת העתיד והזמן מתחילה להתפתח באופן משמעותי אצל ילדים בגילאי 12-13. עד אז הם אינם מבינים את ההשלכות שיש למעשיהם. אם תגידו לילד בן עשר, 'תחשוב על מה יקרה בעוד חצי שנה כשאתה כבר לא תכעס כל כך על המורה הזה' – הוא לא יבין את זה באותה מידה שילד אשר מבוגר ממנו בשנתיים יבין. במקביל, צריך לזכור שתלמיד בד"כ לא פוגע במורה סתם. למרות שהמורה הוא הקורבן בסיפור,  אסור לשכוח את הילד ולברר איתו מה הביא אותו לפגיעה."

מה את ממליצה למורים כדי לשפר את יכולת ההתמודדות שלהם עם התופעה?

"קודם כל, אני ממליצה להם להתחיל להתיידד עם התחום ולהכיר את הסביבה הזאת. כדאי להם ללמוד מונחים שהילדים עושים בהם שימוש רגיל כמו לייק וסטטוס ולמי שאין עדיין, לפתוח בעצמם חשבון כי עד שהם לא יתנסו הם לא לגמרי יבינו.  בנוסף לכך, עומד לרשות כל מורה הקו החם של איגוד האינטרנט הישראלי (טלפון:  03-9700911 ) ובו הוא יכול לקבל הדרכה ותמיכה שתעזור לו להוריד אמירות ותמונות משפילות. בנוסף, בשל קשרי האיגוד עם גוגל, יש להם את האפשרות להסיר תכנים אלו מדפים שמורים במנוע החיפוש".

לאתר "בין הצילצולים" לחצו כאן"אופק חדש" נכנס בשנה האחרונה בסערה לחיינו. התהליך חולל שינוי בקרב בתי הספר בישראל, שינוי שיצר תחושות לכאן ולכאן: היו מורים שהתלוננו על הרפורמה; היו מורים שהתלהבו מהרפורמה. מורים רצו להיות הראשונים לעשות את השינוי, מורים רצו להיות האחרונים ויש כאלו שלא רצו כלל


2 thoughts on “הטרדות מורים בפייסבוק – כיצד להתגונן?

  1. ענן

    הבעיה שהתלמידים עושים את זה כי הם יודעים שלא יקבלו על זה עונש כשיתפסו, צריך להקים עבור זה אכיפה ורגולציה.

    Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.