על מה תרצו לקרוא היום?

מדריך להשתלמויות

בשל ריבוי השאלות המגיעות אליי ואל מינהלת אופק חדש בנושאים שונים הקשורים להשתלמויות, אני שמחה לנצל את הבמה של בלוג המורים כדי לענות במרוכז לכמה סוגיות עיקריות שמופיעות בצורה זו או אחרת בשאלותיכם.

כמובן שלא אוכל להתייחס כאן לכל השאלות, אך אני מקווה שהתשובות שאני נותנת כאן יהיו לעזר לכמה שיותר מורים.

נשאלה השאלה, היכן ניתן למצוא רשימה מסודרת של השתלמויות מוכרות ל"אופק", מלבד המרפ"דים? האם קיימת רשימה כזו בכלל?

לצערנו, עדיין אין רשימה מסודרת ומרוכזת של ההשתלמויות המוכרות. העברנו בקשה ליצירת מאגר כזה למשרד החינוך וישנה הבנה, כי לקראת סוף שנת הלימודים הבאה, הווה אומר  בקיץ 2011, אכן תהיה כזו.

שאלות רבות הגיעו ממורים שהשתלמו שלושים שעות ומעוניינים להוסיף עליהן עוד שישים שעות – כלומר לצבור בסה"כ תשעים שעות השתלמות.

למורים אלה תשובתי היא כדלקמן: באופק חדש המורים צריכים להשתלם 60 שעות בשנה, המטרה היא לא ליצור עומס. במידה ויש דרישה מהמערכת ניתן לאשר עד 90 לשנה ולוסת את העודף בשנים שלאחר מכן. כמו כן יש התחשבות לגבי השנה הראשונה באופק, לוקחים בחשבון אי בהירות וכד".ככלל האישורים לקידום בדרגה הם – 60 ש" בשנה.

באופק חדש המורים צריכים להשתלם 60 שעות בשנה , המטרה לא ליצור עומס .במידה ויש דרישה מהמערכת ניתן לאשר עד 90 לשנה ולוסת את העודף בשנים שלאחר מכן .כמו כן יש התחשבות לגבי השנה הראשונה באופק , לוקחים בחשבון אי בהירות וכד".ככלל האישורים לקידום בדרגה הם – 60 ש" בשנה..


אשר לשאלה מדוע אי אפשר להירשם לקורסים המוכרים לאופק בשנת השבתון, כדי לתכנן מראש את השבתון – גם נושא זה מצוי בהתדיינות מול משרד החינוך ואנחנו בהסתדרות המורים הגשנו בקשה לאפשר מצב כזה. אנו מקווים כי יושג הסדר שיספק את כל הצדדים בקרוב.

האם מכירים בכל מקרה ל-120 שעות לצורך הלימודים לתואר שני?

מורה המסיים תואר שני בתחום הקשור להוראה וחינוך, יזוכה ב-120 שעות לקידום מקצועי. במילים אחרות, ישנו עולם רחב של דיסציפלינות, הכשרות ותחומי מחקר הקשורים להוראה ולחינוך. מורה המסיים תואר שני באחד מתחומים אלה, יקבל הכרה. חשוב לי לציין שכל לימודים אחרים, בין אם זה משפטים, מינהל עסקים וכדו", לא זוכה להכרה באופן חד משמעי. ההכרה בלימודים לתואר שני תיעשה כאשר הלימודים תורמים לפיתוח המקצועי של המורה.

מספר מורים שאלו האם מותר למנהל לחייב מורים ללמוד בהשתלמות בית ספרית שאינה מוכרת לאופק חדש?

וכאן תשובתי ברורה: בשום פנים ואופן לא. מנהל לא יכול לחייב את casino המורים להשתלמות בית ספרית שהיא מעבר לשעות העבודה. מורים שנתקלים למרות זאת בחיוב של המורה מוזמנים לפנות למינהלת אופק חדש בנושא בטלפון 1-700-550-443.

שואלים מורים, מה יקרה אם לא ילמדו בשנת השבתון את מכסת השעות הנדרשת. חשוב לי להבהיר – בפועל, לא יקרה דבר. קידום בדרגות מותנה פרק זמן מינימלי. באותו פז"מ, יש להניח שהמורה אכן ישלים את שעות ההשתלמות הללו. כך שאין חובה לעשות הכל בשנת השבתון. אם מורה רוצה לעשות בשנת השבתון שעות שמוכרות לפיתוח מקצועי, הוא יכול לעשות עד 180 שעות, שזו המכסה המקסימלית, ומאידך הוא יכול לא ללמוד בכלל ולפזר את שעות ההשתלמות על הפז"מ הנדרש.

למה כל הקורסים והפסג"ות מתקיימים באותם ימים ובאותן שעות? יש לזכור שמדובר במוסדות חיצוניים, שכפופים ללוחות זמנים משלהם. אך גם את ההערות האלה העברנו למשרד החינוך.

עולה השאלה כיצד ניתן לדעת שההשתלמות מוכרת לאופק? מורה שרוצה לדעת האם ההשתלמות אליה נרשם היא מוכרת, ייגש למוסד הלימודים ויבדוק על יומן הלימודים, אותו הוא מקבל עם הירשמו למוסד. במידה ועל היומן כתוב שהקורס מאושר או מוכר לאופק, אזי ההשתלמות מוכרת.

לגבי קורסים למנהלים ולסגנים – השתלמויות למנהלים נעשות באמצעות אבני ראשה. לסגנים ההשתלמויות מתקיימות במסגרת מכללות ופסג"ות וניתן לבדוק זאת דרך הפיקוח המחוזי.

אשתדל בהקדם לענות למקבץ נוסף של שאלות. אני מאחלת לכל המורים ועובדי הוראה חופשה נעימה ובהצלחה בהשתלמויות.
44 thoughts on “מדריך להשתלמויות

 1. נגבה

  מעובס"ד.
  מעו
  מ שאלה: אני סיימתי שנת סטאג' ובמקביל עבדתי במשרה מלאה באופק
  חדש. הצטרפתי עכשיו, בחופש, להשתלמות של אופק חדש של-30 שעות.
  נאמר לי כי אני צריכה לעשות 60 שעות על מנת לקבל גמול.
  בנוסף נאמר לי כי סדנת הסטאג' שעברתי נחשבת לי כהשתלמות.
  שאלות: 1. האים סדנת הסטאג' אכן יכולה להחשב לי כהשתלמות?
  2. אם לא השלמתי 30 שעות נוספות, לא תחשב לי
  ההשתלמות הזו שאני עושה?
  מחכה לתשובה
  ה

  Reply
  1. חנה להב

   נגבה שלום,

   מורה בסטאז' צריך לעשות סדנת סטאז' כחלק מהחובות
   המוטלות עליו.
   שנת הסטאז' אינה נחשבת לפיתוח מקצועי לדרגה.
   מורה בשנה הראשונה צריך ללמוד 60 ש' בהשתלמות במכללה המיועדת למורים בשנה א' והשתלמות זו נחשבת לו לפיתוח מקצועי.

   Reply
 2. איתמר

  שלום,
  האם מורה בשנתיים הראשונות שבהם לא יכול לבחור פיתוח מקצועי, ובכ"ז נשלח להשתלם במקצועות שאותם מלמד או מרכז בביה"ס – האם נכון שיוקפאו השעות ויוכרו במהלך השנים שלאחר מכן??

  איתמר

  Reply
  1. חנה להב

   איתמר שלום,

   בסטאז' ובשנה הראשונה לא צריך להשתלם בהשתלמויות אחרות.
   במידה ונדרש, על המורה לשלוח פנייה וועדת חריגים שתבחן את הדרישה. בכל מקרה לא מדובר על שנת הסטאז'.

   Reply
 3. מראם

  תודה רבה על התשובות
  אבל בקשר לתואר שני יש דברים עדין לא ברורים
  אני מורה למדע וטכנולוגיה
  בשנה שעברה (08-09) למדתי 60 שעות שמוקרות לאופק חדש במדע וטכנולוגיה
  השנה (09-10) היתי בשבתון למדתי תואר שני במנהיגות וניהול
  שמה שהבנתי שמקבלת 120 שעות

  השאלה שלי האם אני חיבת להשתלם בשנה הבאה (10-11)
  או שאעלה בדרגה מכיוון שצברתי 180 שעות (בסיום פרק הזמן הדרוש)

  ואולמרות שצריך 120 שעות בתחום שלי (מדע וטכנולוגיה)

  Reply
   1. מראם

    עמך הסליחה
    אבל לא הבנתי התשובה שלך
    אוכל או לא אוכל להתקדם בדרגה

    Reply
 4. גליה

  מבקשת לברר אם לימודים שמציע המשרד אגף קדם יסודי הכשרת גננות כמדריכות ומובילות חינוכיות מוכר כלימודים באופק אודה מאוד לתשובה מקצועית

  Reply
 5. אלונה מלכה

  שלום רב!
  שאלה לגבי השתלמויות. נרשמתי בשנה הבאה למספר קורסים באוניברסיטת חיפה ע"מ לקבל גמולי השתלמות. השבוע נודע לנו שבישוב שלנו יהיה אופק חדש. ההשתלמויות אליהם נרשמתי לא מוכרות לאופק חדש. האם כדאי לי בכל זאת ללמוד? הרי, כשנרשמתי, לא ידעתי שנכנס לאופק חדש. מה עושים?

  Reply
  1. חנה להב

   אלונה שלום,

   מאחר ולא ידעת מראש על כניסת ביה"ס לאופק תוכלי לפנות לוועדת חריגים, שתאשר לך 60 ש' לפיתוח מקצועי על סמך הקורסים באונברסיטת חיפה.
   קחי בחשבון שהשתלמויות באופק חדש הן ללא תשלום (רק דמי רישום) ותעשי את השיקול שלך.

   Reply
 6. אורלי

  בית ספרנו נכנס לאופק חדש בשנת תשס"ח ואני יצאתי לשבתון (כשאני כבר בתוך "אופק חדש") בשנת תשס"ט. ולכן אמרו שרק המורים היוצאים לשבתון בשנת תשס"ט יוכלו ללמוד לימודים הקרובים למתווה והם יוכרו לצורך קידום בדרגה, וכך אכן עשיתי.

  היכן אני יכולה לבדוק שאכן הלימודים הוכרו לי במסגרת "אופק חדש"? כמה שעות קיבלתי עליהם? כמה שעות נותרו לי ללמוד כדי לעלות בדרגה? וכו'

  תודה על תשובתך,

  Reply
  1. חנה להב

   אורלי שלום,

   תיגשי למפקח על הפתוח המקצועי (השתלמויות) במחוז כדי שהוא יקליד לך את השעות. במידה ותהייה בעיה תחזרי לאגף הכשרה והשתלמות בהסתדרות המורים, לפקס: 03-6922903.

   Reply
 7. ענת

  ב בשנה הקרובה אעבור השתלמות מוסדית ואצבור 30 שעות. השתלמות נוספת שאני רוצה להרשם אליה צוברת 60 שעות. האם ניתן לצבור 90 שעות ולשמור 30 מהם לשנה"ל הבאה?
  תודה רבה

  Reply
  1. חנה להב

   ענת שלום,
   עלייך ללמוד רק 30 ש' בנוסף ל-30 ש' השתלמות מוסדית.
   אין אישור אוטומטי לעודף השעות. רק אם הן נדרשות, כמו השתלמויות מנכ"ל וכד'

   Reply
 8. צילה

  אאאני יוצאת חצי שנת שבתון בשנת תשע"א ומתחילה לימודים לתואר שני בסמינר הקיבוצים ביה"ס שלנו ב"אופק חדש " .
  ואני שואלת : 1. האם הלימודים מוכרים ?
  2. האם אני מקבלת החזר שכר לימוד ?
  תודה מראש

  Reply
 9. רינה לוינסון

  שלום אני גננת , בשנת תש"ע נכנסנו לאופק חדש, לפני שידעתי כל כך, נרשמתי ,לקורס חשיבה הכרתית על פי ימימה. במהלך השנה נאמר לי שהלימודים לא מוכרים לאוםק חדש, אני סיימתי את ההשתלמות, האם אפשרי יש אפשרות שחלקק מהגמול יוכר לי לאופק חדש. אשמח לקבל תשובה. תודה רינה

  Reply
 10. אורית

  אני אני גננת באופק חדש בדירוג 7.5 בעלת תואר מ.א. השנה השתלמתי 60 שעות. האם כדי לעלות לדרגה 8 עלי להשתלם 30 שעות. תודה

  Reply
 11. מיכל נ

  שלום, אני מורה שבית ספרי נכנס השנה תשע"א לאופק חדש. בשנה שעברה התחלתי לימודי מאבחנות דידקטיות. קבלנו מכתב בו מאשרים לנו קורסים מסויימים כמוכרים לאופק חדש.
  השנה לאחר בירורים חוזרים נוכחנו לדעת כי אף קורס בלימודינו אינו מאושר ע"י אופק חדש. האם ניתן לשנות את הדעה כל כך מהר? ומה עלינו לעשות בשלב זה של הלימודים?
  תודה

  Reply
 12. ברוך

  שלום רב,
  בשנה הקרובה (תשע"א) אני מתכוון להתחיל את לימודיי לתעודת הוראה בתנ"ך.
  הנני בוגר אוניברסיטה בסוציולוגיה ובעל תואר שני במנהל עסקים.
  שאלתי – האם התואר השני שלי יוכר לצורך דירוג שכר לכשאתחיל לעבוד כמורה?
  בתודה,
  ברוך.

  Reply
 13. איריס

  שלום רב!
  אני נמצאת שלוש שנים באופק חדש. בשנה הראשונה (תשס"ח) למדתי 90 שעות השתלמות, בשנים תשס"ט ותש"ע למדתי באוניברסיטה הפתוחה לתואר שני בחינוך.
  שאלתי היא האם בשנה זו אוכל לקבל את התוספת של האופק (90 שעות ועוד 120 שעות), למרות שלא סיימתי ללמוד?
  תודה,
  איריס

  Reply
 14. יעקב

  שלום רב!
  בית ספרנו נכנס לאופק החדש זו השנה הראשונה, אני סטודנט לתואר שני סיימתי את חובותיי האקדמיות והשנה, זו השנה בה אני עורך את המחקר שלי לעבודת הגמר {אנא אהיה זכאי לתואר רק לאחר הגשת עובדה זו} .
  ידוע לי כי עם סיום התואר אני אהיה זכאי ל-120 שעות לקידום מקצועי.
  במהלך השנתיים בהם למדתי לתואר השני {ניהול מערכות חינוך} לא יצא לי להשתלם בתחום הדעת שלי {תקשורת ומחשבים} בשל עומס המערכת.
  חשוב לי להשתלם ולהתמקצע והבנתי כי יש צורך באישור מיוחד ליציאה להשתלמות, ממי עליי לבקש אישור להשתלמות. השנה יש שתי השתלמויות שאני מעוניין לגשת עליהם והם מוכרים לאופק חדש ויחד הם צוברות 60 שעות.
  תודה.
  ה

  Reply
 15. אביטל

  שלשלום
  השנה בית ספרנו נכנס לאופק חדש. בשנה שעברה השתלמתי 150 שעה . ההשתלמיות שעשיתי בשנה שעברה לא נחשבו .
  להתקדמות צריכים לצבור 180 שעה תוך 3 שנים
  האם ההשתלמיות שלא נחשבו לי מעלים את הדרגה תוך שנתים ?

  Reply
 16. רותם רוזן

  שלום רב,ברצוני לדעת האם אני מחויבת להשתלמות במקצוע אותו אני מלמדת (או המקצועות עליהן יש לי תעודת הוראה) או שניתן ללמוד קורס העשרה בתחום אחר בלבד שהוא מוכר לאופק חדש?בברכה

  Reply
 17. אלעד זנודה

  שלום וברכה,אני מלמד כיום באופק חדש ועברתי קורס התפתחות מקצועית א' א.  האם שנה הבאה אני צריך לעשות השתלמות של התפתחות מקצועית ב' או סתם השתלמות אחרת שאבחר?ב.  בנוסף רציתי לדעת האם באוק חדש לימודי תעודה להסמכה לרבנות חשבים אקווילנטים בדרגת השכר לתואר שני יחד עם תואר ראשון בחינוך?ג.  ובנוסף האם שנת ישיבה עם עבודה מקנה גמולים או דרגה נוספת בשכר?

  Reply
 18. אירית

  שלום רב,אני מורה בחט"ב בדרגה 7.5.יש לי שתי שאלות:1.  מדוע אין מגוון רחב יותר של השתלמויות לדרגות אלו מלבד למורה יוזם, מורה חוקר וכדומה? מדוע אין אפשרות לקחת קורס בתחום הדעת באוניברסיטה?2. מדוע בשנת שבתון לא ניתן לקבל את מלוא השעות בהן אתה משתלם? לדוגמה, קורס של 180 שעות מוכר באופק רק ל-60?לתשובתך אודהאירית 

  Reply
 19. אפרת

  שלום,,אני מורה ביסודי, בשנה זו סיימתי את לימודי התואר השני בטיפול באמנויות,  בשנה הבאה עלי ללמוד קורסי הדרכה מקוצרים של פעם בשבועיים (בתשלום מלא של  כ14.000ש"ח- ללא החזר כספי כלשהו) בכדי לקבל את תעודת המטפל גם מטעם משרד הבריאות, האם השעות המצטברות של קורסי ההדרכה הקבוצתית עשויים להצטרף לי או להיות במקום השתתפות בהשתלמויות אופק?וגם כמובן לצורך עליה בדרגה?פרט נוסף האם ביכולתי לקבל את תקצוב שנה זו בהקדמת  שנת השבתון (אני אמורה לצאת לשבתון רק ב2016 בפעם הראשונה)?אודה לתשובתך..אפרת

  Reply
 20. אפרת

  פרט נוסף, האם השעות שלמדתי בשנתיים של לימודי התואר השני מוכרות לי לצורך עליה בדרגה?

  Reply
 21. נאדיה טואלבה

  שלום, אני מורה לחינוך מיוחד ורציתי לשאול אם אני אוכל להשתלם 30 שעות לשנה ? התקשרתי למשרד חינוך פקידה אמרה  שאי אפשר, ופקידה אחרת אמרה שאפשר , הן בלבלו לי את המוח עד כדי שהתחלתי קורס בית ספרי אחרי 3 מפגשים הפסקתי , יש בלבול בנושא הזה, יש דברים לא ברורים, אשמח אם תעני לי .                             תודה מראש נאדיה

  Reply
 22. יעל פפור

  האם ניתן לעשות 120 שעות השתלמות בשנה?יש לי עד כה 90. 30 מהשתלמות עברית ו 60 ממורים בשנתם הראשונה אודה לתשובה בהקדם,בברכה,יעל פפור

  Reply
 23. ליאה

  שאלהיש לי דרגה 5.5  ובשנה זו אני רוצה ללמוד לדרגה 6 לקחתי 60 שעות האם במקביל אני יכולה ללמוד גם לדרגה 7                                                                     תודה

  Reply
 24. אפרת ליברמן

   מעונינת לשאול על גמול תפקיד: ריכוז זה"ב וריכוז מעבדה האם הם נותנים גמול בפנסיה כמו חינוך? וכן מה עם גמול ריכוז מקצוע?תודה אפרת

  Reply
 25. נגה

  שלום רב!אני לימדתי השנה דרך אופק ועשיתי רק התשלמות של 30 שעות.. אשמח לדעת:א. מה קורה אם אני לא עושה עוד השתלמות של 30 שעות נמחקות לי גם השעות שעשיתי?ב. האם 30 שעות משנה שעברה יכולות להצטרף לשעות של השנה כדי להשלים ל60?תודה

  Reply
 26. מעיין

  בשנה הקרובה אהיה בשנה ראשונה לעבודה. אני אעשה את ההשתלמות של המורה המתחיל 60 שעות. ובי"ס רוצה שאעשה עוד השתלמות של חינוך חברתי מכיוון שאהיה רכזת חברתית. הבנתי שיש מגבלה למספר השעות שמשתלמים. איך ניתן לבקש אישור לשעות נוספות?

  Reply
 27. מיכל

  שלום.השנה אהיה שנה שלישית באופק חדש.(50% אופק חדש ו- 50% עולם ישן). אני נמצאת בדרגה 6 וסך כל הגמולים שלי הם: 20.75.שאלתי היא: האם אני צריכה לקחת השתלמויות גם לאופק חדש וגם לעולם הישן על מנת לעלות בגמולים?תודה

  Reply
 28. גננת סטאזרית

  שלום רב,האם סטאזרית שכבר נמאצת תחת אופק חדש [ הסבת אקדמאים] צריכה לעשות גם השתלמויות, מעבר לקורס הסטאז? ובמידה וכן, האם הם נצטברים למניין השעות? תודה  

  Reply
 29. עידן

  האם מותר למפקח להכריח להשתלם בכלל ?אם אינני רוצה להשתלם האם אפשר להכריח אותי?האם הוא יכול להכריח לשנות השתלמות למשהו שהוא מעוניין ולא המורה ?

  Reply
 30. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שלום רב,האם אפשר לעשות 120 שעות בשנה אחת? אני עושה השתלמות של 60 שעות- השתלמות ליווי שנה א'. ויש עוד 2 השתלמויות שממש מעניינות אותי וזה מסתדר גם מבחינת הזמנים. הם ניתן לצבור יותר מ-90 שעות בשנה?

  Reply
 31. admin

  היי מיכל,

   גם אם רק חלק מהמשרה הוא אופק חדש –
  עליך לצבור שעות לפיתוח מקצועי במתווה אופק חדש בלבד.

  Reply
 32. admin

  היי מעיין,

   ניתן להשתלם יותר מ-60 שעות בשנה גם
  בשנה הראשונה כמורה, אך ניתן לגרור לדרגה הבאה עד 60 שעות 
  ובכל מקרה יש להשתלם 30 שעות בשנה על מנת שהשנה
  תחשב לפרק זמן לקידום בדרגה.

  Reply
 33. admin

  היי,

  ניתן להשתלם 120 שעות בשנה אחת, אך יש לקחת בחשבון שניתן להעביר לדרגה
  הבאה עד 60/ 75 שעות (בהתאם לדרגה) 
  ושיש להשתלם לפחות 30 שעות בשנה על מנת שהשנה תחשב לפרק זמן לקידום
  בדררגה.

   

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.