על מה תרצו לקרוא היום?

הרפורמה בפנסיה יוצאת לדרך

הסתדרות המורים הגיעה להסכם עם משרד האוצר על פיו תינתן תוספת פנסיונית של 660 ₪ לחודש למורה חדש המבוטח בפנסיה צוברת חדשה.

לאחר מו"מ ממושך בין מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, ונציגי הממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר, נחתם הסכם קיבוצי המעגן את זכויותיהם הפנסיוניות של אנשי ההוראה בישראל. על פי ההסכם לעובדי הוראה שאינם מבוטחים בפנסיה תקציבית, הפרשות המעסיק עבורם החל מ-1.1.2009, על כל רכיבי השכר למעט החזר הוצאות, יעמדו על 13.724% במקום 12% כיום.


עובדי הוראה המבוטחים כיום בפנסיה תקציבית ימשיכו להיות מבוטחים בפנסיה תקציבית על כל רכיבי השכר הפנסיוניים. הפרשות המעסיק על הרכיבים הלא פנסיונים, למעט החזר הוצאות, יגדלו מ-5% ל-13.5% בתחולה מיום ה-1.1.2009, ללא שינוי בהפרשות העובד.


זהו הסכם ייחודי ותקדימי בכל מערכת השירות הציבורי, ואין לו אח ורע באף סקטור. ההסכם הזה מבטיח לכלל עובדי ההוראה המבוטחים בפנסיה צוברת חדשה, פנסייה הוגנת במועד פרישת לגימלאות. על פי חישובים שנעשו על ידי אקטוארים, התוספת הפנסיונית המצטברת בתקופת עבודת מורה חדש שיתמיד בהוראה עד למועד יציאתו לגימלאות, תעמוד על 660 ש"ח בחודש.


ההסכם הוא תוצאה של מהלך שהחל בשנת 2002, כשהסתדרות המורים התנגדה למעבר שיזמה ההסתדרות הכללית החדשה של עובדי הציבור מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת. לאחר שהמהלך עוגן בחקיקה, עתרה הסתדרות המורים לבג"ץ בטענה שהסתדרות המורים היא הארגון היציג הגדול ביותר של עובדי המדינה. בעקבות העתירה לעליון, החל מו"מ בין אנשי האוצר להסתדרות המורים, עד לחתימה בימים אלה של ההסכם הקיבוצי בנושא המהווה תקדים להבטחת זכויות הפנסיה של עובדי הציבור.


"ההסכם הקיבוצי הוא שלב נוסף לשיפור מעמדו של איש ההוראה במערכת החינוך הישראלית", מציין יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים בישראל. "אין ספק שחתימת ההסכם על אופק חדש הובילה את קובעי הדעה במשרדי הממשלה השונים להתנהל מולנו ללא משוא פנים ובמטרה לשפר מעמד המורים בישראל ולפיכך הוסכם כי הפרשי הפנסיה לעובדי הוראה ותיקים וחדשים יוגדלו משמעותית ע"י המעסיק".  לדברי וסרמן, "אנחנו ניהלנו כהרגלנו מו"מ שקט אך נחוש להשג תנאים טובים ככל האפשר למען חברנו ואני שמח שמאמצנו נשאו פרי והסתיימו בהצלחה".


עזרא גנור הוא יועץ כלכלי להסתדרות המורים.


2 thoughts on “הרפורמה בפנסיה יוצאת לדרך

 1. יאיר

  לציבור הקוראים והכותב הנכבד -שתי שאלות:

  1.אם התחלתי לעבוד השנה כמורה חדש במשרד החינוך בחט"ב(אופק חדש) -איזה פנסיה יש לי צוברת או תקציבית?

  2. האם הסכם זה כולל את כלל עובדי ההוראה במדינת ישראל ללא קשר להיכן הם משתייכים מבחינה אירגונית ארגון/ הסתדרות המורים?

  Reply
  1. מינהלת אופק חדש

   למורים חדשים במשרד החינוך יש פנסיה צוברת.
   הסכם אופק חדש חל על כל המורים החדשים עובדי משרד החינוך וכן על
   מורים קיימים, שהמוסד בו הם מלמדים צורף לאופק חדש, וזאת ללא קשר לשיוך הארגוני.

   Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.