על מה תרצו לקרוא היום?

אופק חדש – לקראת שנה חדשה

בשבועיים הקרובים יושלמו השיפוצים בבית הספר "ממלכתי א"" במג"דל שאמס. ארבע פינות עבודה ללמידה פרטנית יתווספו לשלוש הפינות הקיימות. חדר המורים המקומי שופץ בשנה החולפת והוא מכיל עמדות עבודה למורים בשעות השהייה ולצידו הוכשר חדר המיועד לישיבות צוותי ההוראה. לשיפוצים וההערכות של בית הספר קדמה סדרת מפגשים שיזם המנהל עוידאת רפיק עם  מדריכה מבית ספר, שבו מיושמת כבר הרפורמה ובהם הוסברו למורים פרטי התכנית.

בית הספר במג"דל שאמס הוא אחד מ-80 בתי ספר יהודים ולא יהודים במחוז הצפון שיצטרפו ל"אופק חדש" בשנת תש"ע.

"כל 41 המורים שלנו עומדים מאחורי ההחלטה להצטרף ל"אופק חדש" ומוכנים לשינויים שיתחוללו בעקבות החלת הרפורמה על בית הספר שלנו בעוד חודש", אומר רפיק. "הם מבינים את היתרונות של אופק חדש. תוספת online casino השעות תאפשר להם להכיר את תלמידיהם מקרוב ולהקדיש זמן למפגש עם הוריהם גם אם בנושא השכר יש להם ציפיות נוספות".

רפיק דאג מבעוד מועד ליידע גם את ועד ההורים על כניסת בית הספר לרפורמה. "אני כמעט בטוח שהעניין יעבור בצורה חלקה. אני עצמי עברתי השתלמות בנושא השעות הפרטניות וכל הצוות יקבל השתלמות בת 30 שעות כליווי בהטמעת הרפורמה בשנתה הראשונה."

רפיק, ועמיתתו מיכל אברכהן, מנהלת בית ספר "עליזה בגין" במגדל העמק השתתפו לאחרונה בכנס היערכות מיוחד שערך המחוז הצפוני למצטרפים החדשים לרפורמה.

לדבריה, הכנס הציג באופן מקצועי וסדור את מרכיבי התכנית, תכניה והשלבים הצפויים בה וכלל גם למידת עמיתים שאפשרה למנהלים החדשים ללמוד מניסיונם של הוותיקים.

 

לקראת החלת אופק חדש על בית הספר, קיים צוות המורים מיפוי של כל התלמידים, במהלכו אותרו ושובצו התלמידים לשעות הפרטניות. במקביל ציינה כל מורה איזה מקצוע היא מעדיפה ללמד במסגרת החדשה ובהתאם לכך נבנתה מערכת השעות.

"טיפלנו בנושא אופק חדש באמצעות צוות השעה הפרטנית, שאיתו אני נפגשת וכמובן שגם יידעתי אותו על הפרטים שנמסרו לנו בכנס", מסבירה אברכהן.

 

בית הספר "עליזה בגין" כבר ערוך מבחינת התשתית הפיסית לרפורמה. יש בו חדר עם עמדות עבודה למורים וגם פינות ללמידה הפרטנית ונותר רק לצייד אותו במשחקי חשיבה ואמצעי המחשה מגוונים לשיעורי התגבור במתמטיקה וההנדסה. גם ההורים יודעו על הכניסה לרפורמה בסוף שנת הלימודים הקודמת והקשר עימם מתבצע דרך ההנהגה הבית ספרית הכוללת את נציגי ההורים.

"בראשית השנה ניכנס שוב את ההנהגה ונעדכן אותה בפרטים האחרונים וכך ננהג גם לגבי כלל התלמידים", מדווחת אברכהן."אופק חדש" נכנס בשנה האחרונה בסערה לחיינו. התהליך חולל שינוי בקרב בתי הספר בישראל, שינוי שיצר תחושות לכאן ולכאן: היו מורים שהתלוננו על הרפורמה; היו מורים שהתלהבו מהרפורמה. מורים רצו להיות הראשונים לעשות את השינוי, מורים רצו להיות האחרונים ויש כאלו שלא רצו כלל


5 thoughts on “אופק חדש – לקראת שנה חדשה

 1. בני

  כתבה מאד מגמתית!
  מדוע רק המנהל מרואיין. דיברתי עם מורה מבית הספר עליזה בגין, המורים נכנסו בכפייה ללא רצון בכלל.
  אם יפנו לכל מנהלי בתי הספר בארץ אין ספק שיספרו סיפור שכל המורים מאושרים להיכנס לאופק החדש.
  לפחות על תקוממו בסיפוריכם את כל המורים היודעים את האמת!

  Reply
 2. רינה

  בני אתה לא צודק !
  יש הרבה מאוד מורים מרוצים באופק חדש.
  הסיפורים על כפייה לא מגמתיים?
  אני מורה מרוצה באופק חדש כבר שנתיים ושמחה כל פעם מחדש לקבל את תלוש המשכורת בסוף החודש וכך גם הרוב הגדול בחדר המורים שלנו.
  די להתבכיינות ולסיפורי הפחד וההפחדה.

  Reply
 3. זוהר

  למה אין מקום לשאול שאלות ולקבל תשובות כמו עים אריה באתר הסתדרות המורים

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.