על מה תרצו לקרוא היום?

הפיתוח המקצועי באופק חדש

בעקבות פניות רבות שהגיעו לבלוג ולמינהלת אופק חדש בנושא הגמולים וההשתלמויות בעולם החדש, ברצוננו להבהיר ולהסביר בצורה גלויה וכמה שיותר ברורה את הנושא.  למעשה, ניתן לסכם את נושא הגמולים בצורה פשוטה: על מנת לקבל תוספת של 7.5% לשכר, נדרש כל מורה להשתלמות של 60 שעות מדי שנה וכל שאר השעות לפי ראות עיניו. באופק חדש, איפוא, יש יותר שכר, פחות לחץ ויותר חופש בחירה.

פנתה אליי מורה מבית ספר בבאר שבע עם הטענה הבאה:

"אני פונה בשמנו ובשם מורים נוספים שהצטרפו השנה ל"אופק חדש", והנמנים עם המשתלמים בהשתלמות מוסדית בביה"ס בסך 60 שעות וכן בהשתלמות נוספת להתמחות מקצועית במדעים, שפה וחינוך חברתי בסך 60 שעות.
לאחר בירורים הסתבר כי איננו זכאים לגמול נוסף עבור 60 שעות.  מדוע אינכם מעודדים מורים שמעוניינים ללמוד להשתלם ולהתקדם כמו בשנים שעברו שבו צברנו גמולים עבור כל שעת השתלמות וקיבלנו גמול הולם. זוהי הרעת תנאים באופק חדש".

צר לנו שהמורה, שלדבריה מייצגת גם מורים נוספים, חשה כך. ברצוני איפוא להעמיד דברים על דיוקם, בתקווה שישפר את תחושתם של המורים החתומים על המכתב.


בעולם הישן כשמורה רצה לשפר את  שכרו, הוא עשה השתלמויות לצורך גמול.  לפעמים, לצערנו, ההשתלמויות היו לא מעניינות ולא תורמות, לא לו ולא למערכת והסיבה שניגש אליהן הייתה כתוצאה מלחץ שבא מההנהלה, מהפיקוח של משרד החינוך, מהעירייה וכו'.

 

עפ"י אופק חדש, כדי לקבל  דרגה המעניקה תוספת 7.5% נדרש המורה להשתלם רק 60 שעות בכל שנה. הגמול באופק חדש בשלוש שנים גבוה מהגמולים שיכול היה לקבל בעבר.

 

לדוגמא: אם בעבר למד המורה כל שנה 112 שעות, הוא קיבל בשלוש שנים שלושה גמולים, כל גמול שווה 1.2% ולסיכום: 3×12%=3.6%. לעומת זאת,  באופק חדש מקבל המורה לאחר שלוש שנים  7.5%.

 

ברצוני לנצל את הבמה גם להבהיר עוד כמה נקודות הקשורים לגמול, להשתלמויות ולפיתוח המקצועי באופק חדש:

 • זכאות לגמולי השתלמות: לימודים שנרכשו לפני מעבר בית הספר לרפורמה יובאו בחשבון בשכר הקובע להמרה, בתנאי שהמורה סיים את מחויבויותיו עד ה-31.12 בשנת הכניסה לאופק חדש, וקיבל עליהם את אישור משרד החינוך.
 • השתלמויות ופיתוח מקצועי: השתלמות בת 60 שעות בשנה מתוך מתווה משרד החינוך, על פי בחירת המורה תוך תאום עם מנהל בית הספר תאפשר קידום בדרגות השכר. ההפרש בין דרגה לדרגה הוא בין 7.5% ל-8.5%.  עבור דרגות 1-2, פז"מ שנתיים. עבור דרגות 3-6,  פז"מ שלוש שנים.
 • מורים שלומדים לתואר שני: יקבלו במועד הזכאות לתואר,  הכרה של 120 שעות לצורך הקידום בדרגות.
 • מורים הלומדים בשנת שבתון: יוכלו ללמוד 180 שעות, על פי מתווה משרד החינוך. שעות אלו ייחשבו לצבירה לצורך קידום בדרגות.
 • מענק שכר לימוד: הלומדים לימודים אקדמאיים או לימודי הסמכה זכאים להחזר שכר לימוד.  וועדת חריגים משותפת למשרד החינוך והסתדרות המורים תאשר בקשות מיוחדות למענק שעות.
 • מורים בעלי תואר M.A ללא תעודת הוראה: ישובצו לפי כללי ההמרה בדרגת M.A אך לא יוכלו להתקדם בדרגות, כל עוד לא השלימו תעודת הוראה.  שעות הלימוד לצורך תעודת ההוראה יוכרו כשעות השתלמות לקידום מקצועי.

אני מקווה איפוא שההבהרות הללו יסייעו להבין יותר את השיפור שחל במעמדו של המורה, בפרט בכל הקשור לפיתוח האישי והמקצועי. אופק חדש מטרתו לשפר את המערכת, מרמת השכר ועד לרמת ההתמקצעות של המורה.  על כן, לא רק שאין מגבלה על שעות הגמולים באופק חדש אלא שהתגמול עליהן גבוה יותר מבעבר.

 

שלכם,

חנה להב.
17 thoughts on “הפיתוח המקצועי באופק חדש

 1. מורה

  חנה שלום,
  הצטרפנו לאופק חדש בספטמבר השנה. בשנה שעברה למדתי שני קורסים עם ציון, אשר השלימו לי 224 שעות שהם שני גמולים. סיום הקורסים ביולי 2008, והזכאות מספטמבר 2008 – הגעתי למלוא המלוים האפשריים. שכרי חושב עפ"י מרץ 2008. פניתי לגזברית והיא טוענת שאיני זכאי לשינוי בשכרי או בדרגתי – דרגה 6. עפ"י הבהרותייך : "זכאות לגמולי השתלמות: לימודים שנרכשו לפני מעבר בית הספר לרפורמה יובאו בחשבון בשכר הקובע להמרה, בתנאי שהמורה סיים את מחויבויותיו עד 1 בדצמבר וקיבל עליהם את אישור משרד החינוך". אם כן – מה עליי לעשות? באיזה שלב האיגוד המקצועי שלי נכנס לתמונה? פניתי בשאלה זו מספר פעמים בבלוג ונעניתי שעליי לפנות לגזברות… לעזרתך אודה! חג שמח וכשר.

  Reply
  1. מינהלת אופק חדש

   שלום רב,

   בהסכם הקיבוצי בסעיף 44 ב' 5 נכתב:

   "לגבי מורה אשר השלים זכאות לתואר אקדמי או לגמול השתלמות בין תחילת שנת הלימודים (1 בספטמבר), בה עבר לרפורמה לבין ה- 31 בדצמבר באותה שנת לימודים, תבוצע לגביו המרת שכר מחודשת, בה תילקח בחשבון, בשכר להמרה, זכאותו לתואר אקדמי או לגמול השתלמות כאמור, בתחולה ממועד הזכאות".

   אני ממליצה, שתפנה שוב ותבקש שייעשו לשכרך המרה מחודשת. במידה שתיתקל בבעיה, תוכל לפנות בבקשה לעזרה ליו"ר סניף הסתדרות המורים באזור עבודתך.

   דליה גילדוני,
   מינהלת אופק חדש.

   Reply
 2. ש.לוי

  נושא הגמולים שולי בעיניי, מקומם מאוד שנפגעה זכות הבחירה של המורים.
  מדוע מכירים רק בהשתלמויות המשעממות בפסגה?
  מדוע נתנו למנהלים זכות לקבוע או להיות שותפים להחלטת המורה במה להשתלם?
  מגוון ההשתלמויות המוצעות לבחירה מצומצם ומוגבל תרתי משמע.

  Reply
 3. אימאן

  שלום לך

  אני מנהלת בית ספר הצוות שלי משתלם 60 שעות בפסג"ה

  בנוסף משתלם כ30 שעות .

  השאלה שלי האם ה30 יכולים להצטבר לשנה הבאה או שהם לא נחשבות

  תודה מראש

  Reply
 4. שירה

  שלום רב,

  יש לי שאלה לגבי ההשתלמות עצמה. אני אמורה לעשות שתי השתלמויות שכל אחת מהן היא 30 שעות. האם אני צריכה לקבל ציון (כלומר, להגיש עבודה בסיום ההשתלמות) עבור כל השתלמות או שמספיק שאני נוכחת בהשתלמויות?

  תודה מראש,
  שירה

  Reply
 5. ר פליישמן

  שלום רב

  אני באופק חדש, בית הספר בו אני עובדת אינו נכנס לאופק.
  אני משתלמת השנה ורציתי לדעת כיצד המנהלת מאשרת את ההשתלמות ?

  תודה

  Reply
 6. קרן

  זאת השנה השלישית שלי בחינוך (שנה שנייה באופק ושנה ראשונה היתה סטאז' לא באופק) השנה אני משתלמת 60 שעות. מתי אני אראה בשכר את 7.5 % תוספת? שנה הבאה? האם רק אחרי 3 שנים אני מתקדמת בדרגה ..וזאת רק במידה ועשיתי כל שנה 60 שעות?
  אשמח לתשובה.

  Reply
  1. מינהלת אופק חדש

   קידום בדרגות 1 ל- 2 ומ-2 ל-3 מחייב שתי שעות שהייה בכל דרגה.
   קידום בדרגות 3 עד 9 מחייב שלוש שנים שהייה בדרגה.
   תנאי נוסף לקידום בדרגות הוא 60 שעות השתלמות המוכרות לפיתוח מקצועי בכל שנה.
   רק אחרי שתשלימי את שני התנאים הנ"ל תוכלי להתקדם בדרגה.

   בברכה,

   מינהלת אופק חדש.

   Reply
 7. מיכל

  שלום רב. אני בעלת ותק 3, אולם לא ברצף ועל כן אין לי קביעות ואני נחשבת בספירה כחדשה. ברצוני להתחיל את לימודי התואר השני שלי לייעוץ חינוכי והשאלה שלי האם עדיין מגיעה לי השתתפות או החזר בשכ"ל, או שמא נדרשת לכך קביעות או ותק רב? כמו כן האם ההחזר מלא מכל מכללה או רק ממסויימות, ברצוני ללמוד במרכז ללימודים גבוהים או לחילופין במכללה לישראל. בברכה

  Reply
 8. איבט קורן

  אני מורה בעלת תואר שני ודרגה 7 (עד אוגוסט 2010 6.5)בגמולי ההשתלמות. כדי מנהלת ביה"ס מחייבת את כל המורים ללמוד בקורס המתקיים במה"ד, האם לימודים אלה יקנו לי זכות בצבירה לדרגה 8

  Reply
 9. חיה

  שלום רב,
  אני מחנכת כיתה ג' בבית הספר במרכז הארץ ורכזת מתמטיקה, ובית הספר שבו אני עובדת נכנס השנה לאופק חדש. אני מחוייבת ל30 שעות של השתלמות בית ספרית, בנוסף לכך אני צריכה לעבור השתלמות רכזות (30 שעות) וכן השתלמות שפה של מורות ג' (30 שעות).
  רציתי לשאול האם אני יכולה לצבור שעות לדרגה הבאה?
  כמו"כ ברצוני לשאול- יש לי וותק של 3 שנים מתוכם שנתיים במשרד החינוך, מהו התהליך שבו אני יכולה לקבל קביעות?
  אשמח לתשובתך, חיה.

  Reply
 10. נועה

  שלום רב,

  אני מורה חדשה והשנה היא שנת סטאז' עבורי. אני עושה את סדנאת הסטאז' ובנוסף 60 שעות השתלמות (פיתוח מקצועי). האם 60 השעות הללו יוכרו לי בשנה הבאה? כלומר, האם יש טעם לעשות אותם מבחינת שכר?

  תודה,

  נועה.

  Reply
 11. inbal

  שלום רב,
  שנה"ל תשע"א הינה השנה השלישית שלי באופק חדש
  כלומר בסיום שנה זו אמורה אני להתקדם בדרגה במהלך השנתיים שחלפו צברתי 120 שעות השתלמות כנדרש מדי שנה (60 )
  השנה אני מתחילה ללמוד תואר שני ולכן לא אשתלם במסגרת ה- 60 שעות
  קראתי באתר כי מורים שלומדים לתואר שני רק בסיום שנתיים והצגת התואר יקבלו אישור לימודים ויוכלו לקבל את שעות ההשתלמות
  מה יהיה על ההתקדמות שלי בשנה"ל תשע"ב? האם היא תעוכב? האם ניתן להציג בסוף תשע"א ת כל חובות השנה הראשונה ולקבל אישור על 60 השעות השנתיות הנ"ל ?
  תודה מראש
  ענבל

  Reply
 12. אורית

  רציתי לדעת למי פונים בהקשר לועדות חריגים ללימודים במתווה אופק חדש?

  Reply
 13. שי דוד

  על כל עשר שאלות תשובה חלקית אחת
  כל הכבוד לעונים בפורום…..ממש לכל שאלה תשובה.

  Reply
 14. סוהיר

  שלום..אני בעלת תואר שני ותעודת הוראה,יש לי 270 שעות השתלמויות…ועדיין בדרגה שתיים???למה ,זה לא הוגן

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.